Angajăm Responsabil Relaţii Publice şi Fundraising!

ONG Mare Nostrum Constanţa angajează Responsabil Relaţii Publice şi Fundraising cu normă întreagă. Dacă te interesează sau ştii pe cineva interesat, ai mai jos toate detaliile necesare.

Descrierea postului:
Responsabilul PR şi Fundraising va avea ca principală atribuţie elaborarea şi implementarea unei strategii de relaţii publice a organizaţiei.

Atribuţii şi Responsabilităţi:
– face cunoscută organizaţia şi realizările ei comunităţii locale şi publicului, în general;
– realizează o imagine unitară a organizaţiei (elemente cheie pentru identitatea organizaţiei, design, mesaje şi slogan) şi supervizează aplicarea acestei imagini în producerea materialelor promoţionale ale organizaţiei în campaniile publice Mare Nostrum;
– redactează comunicate de presă referitoare la cele mai importante evenimente/ activităţi ale organizaţiei;
– pregăteşte, împreună cu alţi membri/ persoane resursă implicate, conferinţe de presă pentru informarea presei locale şi naţionale cu privire la concluziile/ rezultatele unor acţiuni, studii, evaluări, proiecte;
– organizează şi coordonează monitorizarea articolelor de presă şi a apariţiilor Radio – TV, al căror subiect prezintă interes pentru organizaţie;
– răspunde cererilor de informaţii adresate de jurnalişti şi alte persoane interesate, cu privire la acţiunile/ evenimentele organizate de Mare Nostrum;
– contribuie la planificarea bugetului pentru activităţi de imagine şi se ocupă de atragerea resurselor (financiare, umane, informaţionale);
– iniţiază şi dezvoltă activitatea de lobby/ parteneriat a organizaţiei cu autorităţile locale, instituţiile guvernamentale, sectorul privat, alte ONG-uri şi grupuri de interes din zona costieră pentru susţinerea strategiei organizaţiei şi asigurarea succesului proiectelor sale;
– participă la activitatea de strângere de fonduri pentru susţinerea acţiunilor organizaţiei.

Calificări şi abilităţi necesare:
– studii superioare (de preferinţă de profil, dar nu obligatoriu);
– experienţa de lucru în domeniu constituie un avantaj (angajare sau voluntariat);
– abilitate de a organiza, planifica şi implementa activităţi adecvate pentru a promova obiectivele organizaţiei;
– abilitate de a vorbi în public şi de a comunica mesajul organizaţiei;
– cunoştinţe operare pe calculator;
– nivel avansat de cunoaştere a limbii engleze;
– abilitate de a desfăşura mai multe activităţi simultan şi de a lucra atât în echipă, cât şi independent.

Ofertă (bonusuri, benficii):
Se oferă:
– salariu fix corespunzător experienţei şi pregătirii, plus bonusuri;
– angajare cu carte de muncă;
– program de pregătire şi integrare.

Persoanele interesate pot trimite scrisoare de intenţie şi CV (ambele sunt obligatorii), până la data de 5 octombrie 2012, pe adresa de e-mail: event@marenostrum.ro, cu subiectul “Angajare Responsabil PR şi Fundraising”. Doar persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate.

Mare Nostrum este o organizaţie neguvernamentală, nonprofit, care militează pentru protecţia mediului Mării Negre şi a zonei costiere româneşti. Mai multe detalii pe: www.marenostrum.ro.

***Valabil doar pentru persoanele cu domiciliul stabil în Constanţa sau posibilitate de deplasare zilnică în oraş.***

Advertisements